What's on for the
week beginning

Monday 11th November

Breakfast Club - open every morning during term-time from 8.00am till 8.45am (All students should arrive by 8.30am). Free breakfast for everyone with a choice of cereals and bagels with various toppings, but you don't have to eat - you can just sit and chat with friends, or even finish your homework.

Our popular Library Resource Centre is open every break time, lunchtime and also daily after school till 5.00pm (Friday 4.00pm) CLOSED MONDAY/FRIDAY - Registration, Break and Lunchtime - OPEN after school.
Our Bookshop, within the Library, sells recommended Revision Guides and is also open at these times. Details 

N.B. All students who attend an extra-curricular activity should leave the school building via the Main Reception, as the normal student exits (KS3/KS4 doors) are re-locked at 3.45pm.

This week follows Week 2 timetabled lessons. 

Monday 11th November
Whole School Remembrance Worship - Period 1 in the Sports Hall (Mrs Hockaday)
Years 7-11 Homework/ Accelerated Reading Quiz/ Reading
12.30pm-1.25pm in the Library (Miss Goodier) CANCELLED THIS WEEK
Basketball (All Year / Boys and Girls) 12.30pm-1.25pm in the Sports Hall (Mr Richards)
Duke of Edinburgh’s Award Group 3.30pm-4.30pm in F60 (Mrs Stainthorpe)
Computer Science Catch Up 3.35pm-4.30pm in G23 (Mr Cambridge)
Dance Group 3.30pm-4.30pm in G58 (Mrs Wooldridge) 
Homework Club 3.30pm-4.30pm in G87 (Mrs Conroy)
IDL Literacy Intervention 3.30pm-4.30pm in the Library (Mrs Wilson)
Games Club 3.30pm-4.30pm in G58 (Mr Winwood)
Year 9/10 Netball 3.30pm-4.30pm in the Sports Hall (Mrs Knight) 
Key Stage 3 Rugby 3.30pm-4.30pm on the Rugby Field (Mr Johnston)
Year 8 Boys’ Football 3.30pm-4.30pm on the Astro turf/Grass (Mr Gibbon-Hayes)
Table Tennis 6.00pm-9.00pm in the Main Hall (External Coach - Fee Required)

Tuesday 12th November
Years 7-11 Homework/ Accelerated Reading Quiz/ Reading 12.30pm-1.30pm in the Library (Mrs Bulley/ Miss Goodier)
English Intervention (Target Group) 12.30pm-1.00pm in F22 (Mr Wild)
Art Club 1.00pm-1.30pm in F48 (Mr Crannage)
Badminton 12.30pm-1.25pm in the Sports Hall (Mr Johnston/Mr Richards)
Year 10/11 GCSE PE Revision 12.30pm-1.25pm in G67 (Mrs Morley/Mrs Knight)
CV Writing Workshop for Year 10/11 Pupils 3.30pm-4.00pm in the Library
Year 7 Parents’/ Carers’ ‘Meet the Tutor' Evening 4.15pm-6.00pm

 

Wednesday 13th November
Odd Sock Day for Anti Bullying Awareness - 'Rock your Odd Socks'.
Homework/Coursework Club
 12.30pm-1.25pm in G26
Year 7/8 Board Games 12.30pm-1.25pm in the Library (Prefects)
Years 7-11 Homework/ Accelerated Reading Quiz/ Reading 12.30pm-1.30pm in the Library (Mrs Bulley/ Miss Goodier) 
Years 7/8 Girls’ Cricket 12.30pm-1.25pm in the Sports Hall (Mrs Knight)
Art Club 1.00pm-1.25pm in F48 (Mr Crannage)
Knitting Nanas & Crafty Kids (Share your skills or learn from the best) 3.30pm-4.30pm in the Library Resource Centre (Mrs Bulley)
Year 10 Food Technology Catch Up 3.35pm-4.25pm in G73 (Mr Thompson) 
Homework Club 3.30pm-4.30pm in G87 (Mrs Moore) 
IDL Literacy Intervention 3.30pm-4.30pm in the Library
(Mrs Wilson)
Drama Group (Years 7 - 10) 3.30pm-4.30pm (Mr Coe) 
Climbing Club 3.40pm-4.40pm at the Climbing Wall (Mr Shires) 
Trampolining/ Badminton 3.30pm-5.00pm in the Sports Hall (Mrs Knight)
Year 8 Girls’ Football 3.30pm-4.30pm on the Astro turf/Grass (Mr Gibbon-Hayes)
Year 10/11 Football 3.30pm-4.30pm on the Field (Mr Richards)
Table Tennis 6.00pm-9.00pm in the Main Hall (External Coach - Fee Required)

Thursday 14th November
Years 7-11 Homework/ Accelerated Reading Quiz/ Reading 12.30pm-1.25pm in the Library (Mrs Bulley/ Miss Goodier)
Languages Club 12.30pm-1.25pm in G14 
(Mrs Marshall-Busawon)
Year 7 Homework Club 12.30pm-1.25pm in F37 
(Miss Hester)
Year 10 Geography Revision 1.00pm-1.25pm in G20 (Mrs Sheikh)
Art Club 1.00pm-1.25pm in F48 (Mr Crannage)
Year 7/8 Homework Club 1.00pm-1.25pm in G22 (Prefects)
Table Tennis 12.30pm-1.25pm in the Sports Hall (Mr Richards/ Mr Johnston)
IDL Literacy Intervention 3.30pm-4.30pm in the Library 
(Mrs Wooldridge)
Vocal Group 3.30pm-4.30pm in G69 (Mr Harrison)
Climbing Club 3.40pm-4.40pm at the Climbing Wall (Mr Shires)
Year 7/8 Netball 3.30pm-4.30pm in the Sports Hall (Mrs Knight)  
Year 10/11 GCSE PE Revision
3.30pm-4.30pm in G22 (Mrs Morley)
Key Stage 4 Rugby
3.30pm-4.30pm (Mr Johnston)
GCSE Certificate Collection 4.00pm-5.30pm (Entry via Key Stage 4 door)

Friday 15th November
Dance 12.30pm-1.25pm in the Sports Hall (Mrs Knight)
School Nurse Drop-in Session 
12.30pm-1.25pm (Medical Room - G86)
Years 7-11 Homework/ Accelerated Reading Quiz/ Reading 12.30pm-1.25pm in the Library (Miss Goodier) CANCELLED THIS WEEK
Year 10/11 BTEC Coursework catch up 12.30pm-1.25pm in G22 (Mr Johnston)
Homework Club 3.30pm-4.00pm in G87 (Mrs Wilson)
Handwriting/Graffiti Club 
3.35pm-4.35pm in the Library (Mr Shires)
The Friday Art Academy 
3.35pm-4.45pm in F46 (Mr Crannage)
Girls’ Rugby 3.30pm-4.30pm on the Field (Mr Johnston)

What's on for the 
week beginning

Monday 18th November

Breakfast Club - open every morning during term-time from 8.00am till 8.45am (All pupils should arrive by 8.30am). Free breakfast for everyone with a choice of cereals and bagels with various toppings, but you don't have to eat - you can just sit and chat with friends, or even finish your homework.

Our popular Library Resource Centre is open every break time, lunchtime and also daily after school till 5.00pm (Friday 4.00pm) CLOSED MONDAY/FRIDAY - Registration, Break and Lunchtime - OPEN after school.
Our Bookshop, within the Library, sells recommended Revision Guides and is also open at these times. Details
All students who attend an extra-curricular activity should leave the school building via the Main Reception, as the normal student exits (KS3/KS4 doors) are re-locked at 3.45pm.

This week follows Week 1 timetabled lessons. 

Monday 18th November
Years 7-11 Homework/ Accelerated Reading Quiz/ Reading 12.30pm-1.25pm in the Library (Miss Goodier)
Basketball
(All Year / Boys and Girls) 12.30pm-1.25pm in the Sports Hall (Mr Richards)
Homework Club
3.30pm-4.30pm in G87 (Mrs Conroy)
Computer Science Catch Up
3.35pm-4.30pm in G23 (Mr Cambridge)
Dance Group
3.30pm-4.30pm in G58 (Mrs Wooldridge)
IDL Literacy Intervention
3.30pm-4.30pm in the Library (Mrs Wilson)
Games Club
3.30pm-4.30pm in G58 (Mr Winwood)
Duke of Edinburgh’s Award Group
3.30pm-4.30pm in F60 (Mrs Stainthorpe)
Year 9/10 Netball
3.30pm-4.30pm in the Sports Hall (Mrs Knight)
Key Stage 3 Rugby
3.30pm-4.30pm on the Rugby Field (Mr Johnston)
Year 8 Boys’ Football
3.30pm-4.30pm on the Astro turf/Grass (Mr Gibbon-Hayes)
Table Tennis
6.00pm-9.00pm in the Main Hall (External Coach - Fee Required)

Tuesday 19th November
Years 7-11 Homework/ Accelerated Reading Quiz/ Reading
12.30pm-1.25pm in the Library (Mrs Bulley/ Miss Goodier)
English Intervention (Target Group) 12.30pm-1.00pm in F22 (Mr Wild)
Year 7/8 Homework Club 12.30pm-1.25pm in G22 (Prefects)
Art Club 1.00pm-1.25pm in F46 (Mr Crannage)
Badminton 12.30pm-1.25pm in the Sports Hall (Mr Johnston/Mr Richards)
Year 10/11 GCSE PE Revision 12.30pm-1.25pm in G67 (Mrs Morley/Mrs Knight)
CV Writing Workshop for Year 10/11 Pupils 3.30pm-4.00pm in the Library

 

Wednesday 20th November
Homework/Coursework Club
12.30pm-1.25pm in G26
Year 7/8 Board Games
12.30pm-1.25pm in the Library (Prefects)
Years 7-11 Homework/ Accelerated Reading Quiz/ Reading 12.30pm-1.30pm in the Library (Mrs Bulley/ Miss Goodier)
Years 7/8 Cricket 12.30pm-1.25pm in the Sports Hall (Mrs Knight)
Art Club 1.00pm-1.25pm KS4 in F46 (Mr Crannage) - KS3 in F48 (Mr Vest)
Drama Group (Years 7 - 10) 3.30pm-4.30pm (Mr Coe)
Year 10 Food Technology Catch Up 3.35pm-4.25pm in G73 (Mr Thompson)
Homework Club 3.30pm-4.30pm in the St. Christopher Centre (Mrs Moore)
IDL Literacy Intervention 3.30pm-4.30pm in the Library (Mrs Wilson)
Climbing Club 3.40pm-4.40pm at the Climbing Wall (Mr Shires)
Trampolining/ Badminton 3.30pm-5.00pm in the Sports Hall (Mrs Knight)
Year 8 Girls’ Football 3.30pm-4.30pm on the Astro turf/Grass (Mr Gibbon-Hayes)
Year 10/11 Football 3.30pm-4.30pm on the Field (Mr Richards)
Table Tennis 6.00pm-9.00pm in the Main Hall (External Coach - Fee Required)
The Eighteenth Annual 'Celebration of Achievement' Awards 7.00pm in the Main Hall

Thursday 21st November
Years 7-11 Homework/ Accelerated Reading Quiz/ Reading
12.30pm-1.25pm in the Library (Mrs Bulley/Miss Goodier)
Languages Club 12.30pm-1.25pm in G10 (Mrs Marshall-Busawon)
Year 7 Homework Club 12.30pm-1.25pm in F37 (Miss Hester)
Art Club 1.00pm-1.25pm KS4 in F46 (Mr Crannage) - KS3 in F48 (Mr Vest) 
Year 10 Geography Revision 1.00pm-1.25pm in G20 (Mrs Sheikh)
Table Tennis 12.30pm-1.25pm in the Sports Hall (Mr Richards/ Mr Johnston)
Year 9 GCSE/BTEC PE Intervention 3.30pm-4.30pm in the Study Room (Mrs Knight)
IDL Literacy Intervention 3.30pm-4.30pm in the Library (Mrs Wooldridge)
Vocal Group 3.30pm-4.30pm in G69 (Mr Harrison)
Climbing Club 3.40pm-4.40pm at the Climbing Wall (Mr Shires)
Year 7/8 Netball 3.30pm-4.30pm in the Sports Hall (Mrs Knight)
Year 10/11 GCSE PE Revision 3.30pm-4.30pm in G22 (Mrs Morley)
Key Stage 4 Rugby 3.30pm-4.30pm on the Field (Mr Johnston)

Friday 22nd November
Dance 12.30pm-1.25pm in the Sports Hall (Mrs Knight)
School Nurse Drop-in Session
12.30pm-1.25pm (Medical Room - G86)
Years 7-11 Homework/ Accelerated Reading Quiz/ Reading 12.30pm-1.25pm in the Library (Miss Goodier)
Year 10/11 BTEC Coursework catch up 12.30pm-1.25pm in G22 (Mr Johnston)
Homework Club 3.30pm-4.00pm in G87 (Mrs Wilson)
Handwriting/Graffiti Club
3.35pm-4.35pm in the Library (Mr Shires)
The Friday Art Academy 
3.35pm-4.45pm in F46 (Mr Crannage)
Girls’ Rugby 3.30pm-4.30pm on the Field (Mr Johnston)